Dla naszej firmy uniGUI to teraz główny framework w którym tworzymy zdecydowaną większość systemów i aplikacji. Pozwala on na szybkie i sprawne projektowanie wydajnych aplikacji Internetowych w oparciu o zaawansowany język Delphi w najnowszych wersjach, oraz szybkie i lekkie GUI tworzone w Java Script. Od dziś uniGUI umożliwia również kompilację gotowego systemu do postaci pozwalającej na jego wdrożenia na platformach Linux.
Przez ostatnie 3 lata wszystkie tworzone przez nas systemy i aplikacje z wykorzystaniem frameworka uniGUI były kompilowane do wykorzystania na bazie systemów operacyjnych Microsoft Windows. Choć wygodne tworzenie bibliotek ISAPI dla IIS Windows dawało duże możliwości i świetnie się sprawdzało, a wersje stand-alone można było uruchomić na praktycznie dowolnym sprzęcie, to od dziś 18 czerwca 2020 roku uniGUI pozwala wykonać kompilację dla systemów Linux.
Zgodnie z opisem producenta mamy dwie główne możliwości:
1. To kompilacja jako stand-alone application dla Linux 64-bit, co dostarcza gotową aplikację w postaci binarnej do uruchomienia na dużej ilości systemów Linux (my sami testowaliśmy kompilowanie takich aplikacji pod różne wersje Debiana, w tym bardzo popularne Ubuntu).
To prosty, wygodny i bezpieczny sposób na utworzenie samoistnego kontenera z aplikacją, choć określenie kontener jest tu trochę na wyrost.
2. Drugą opcją, na którą z niecierpliwością czekaliśmy jest możliwość kompilacji projektu uniGUI do modułu Apache – dzięki temu, analogicznie jak dla IIS w Windows można w prosty sposób tworzyć całe serwery z farmami aplikacji. To bardzo dobra nowina.
Chyba warto również zauważyć, że moduły dla Apache można kompilować dla jego wersji w systemach Windows. Czasem może to być również przydatne.
Samej okazji na wdrożenie takiej kompilacji jeszcze nie mieliśmy. Opiszę ją jak tylko któryś z wiodących projektów przepiszemy i uruchomimy na platformie Linux. Jednak sama informacja jest bardzo ważna, gdyż w wielu przypadkach bardzo obniży koszt obsługi i wdrożenia. Od kilku lat projektujemy rozwiązania które są umieszczane w Chmurze na prywatnych serwerach (VPS). Do tej pory ze wzglądu na technologię musieliśmy polegać jedynie na wersjach Windows, które są kosztowne (w zależności od parametrów virtualki, to wydatek przeciętnie 100 – 150 zł miesięcznie). Teraz, możliwość kompilacji dla Apache pozwoli uruchamiać nasze systemy na VPSach opartych o systemy Linux. Dzięki tej zmianie uniGUI stało się jeszcze bardziej wszechstronne, ale również bezpośrednio obniża koszty wykorzystania naszych rozwiązań, a przez to zapewne bardziej rozpowszechni się wśród naszych Klientów.
Podsumowując:
Jeszcze miesiąc temu, gdy pisałem o uniGUI w naszych projektach na końcu dodawałem wzmiankę o tym, że choć framework sprawdza się znakomicie to brakuje możliwości kompilacji do systemu Linux. Dziś ten problem znika, a zapewne kolejne wydania całość usprawnią i ulepszą. Nasza ekipa, która dużo korzysta z tego rozwiązania, tworząc projekty dla dużych, korporacyjnych odbiorców dosłownie zaciera ręce by zacząć migrować rozwiązania na nowe kompilacje.
Z całą pewnością opiszemy co udało się w tym temacie zrobić.