L.E.Xi jest oprogramowaniem komputerowym przeznaczonym na systemy rodziny Microsoft Windows (od wersji 8 do 10) pozwalającym na odczytywanie przez lektora tekstów i niektórych reakcji automatycznych. Program powstał jako rozwinięcie szerszego projektu badawczego „L.E.X.” firmy FX Systems który stanowi prototyp własnej alternatywy dla asystentów głowowych coraz popularniejszych w świecie komputerów.
Niestety asystenci tacy jak Cortana są cały czas niedostępni na rynku dla języka polskiego. Nie znaczy to jednak, iż w systemach Microsoft Windows nie ma ciekawych funkcji, które przynajmniej częściowo mogą takie zadania spełniać. Projekt L.E.Xi (dalej opisywany po prostu jako Lexi) to wykorzystanie Microsoft Speech API, które zwłaszcza w systemie Windows 10 działa naprawdę sprawnie.
Program nie wymaga instalacji wystarczy go pobrać z zasobów FX Systems i uruchomić. Pojawi się niewielkie okno z asystentką, która od tej pory może usprawnić niektóre prace i działania. Oprogramowanie może stale funkcjonować w zasobniku systemowym (zamiast minimalizacji na pasek programów). To co ważne w Lexi to fakt, iż nie tylko czyta teksty które zostały do niej skierowane, ale również posiada proste zdolności interakcji (dokładny opis poleceń, które Lexi jest w stanie zinterpretować znajduje się na końcu wpisu).
Jedną z ciekawych i przydatnych funkcji jest możliwość uruchomienia Lexi z parametrem ustawiajacym automatycznie tryb nasłuchu schowka. Wystarczy włączyć program w następujący sposób: „L.E.Xi.exe nasluch_schowka”. Aplikacja zostanie uruchomiona, zminimalizowana do zasobnika systemowego i automatycznie przejdzie w tryb nasłuchu. Wówczas skopiowanie do schowka np. tekstu „Lexi cześć” wywoła automatyczną reakcję. Co istotne: teksty – polecenia dla aplikacji muszą zaczynać się od słowa kluczowego „Lexi”.
Lexi potrafi kilka dodatkowych rzeczy. Na niektóre pytania w stylu „co to jest krzemień” odpowie korzystając z serwisów Wikipedii i PWN. To oprogramowana reakcja na pytania kontekstowe. Jednocześnie w obecnej wersji Lexi ma możliwość podłączenia się do webservice Narodowego Banku Polskiego i podanie aktualnych kursów zadanych walut – to fajna i przydatna funkcja.
Opisane automatyczne działania pozwalają na przynajmniej częściowe i okolicznościowe wykorzystanie Lexi jako lektora dla innych systemów i aplikacji. Uruchomienie aplikacji w trybie nasłuchu i przekazywanie poleceń odczytania, lub reakcji przez inne oprogramowaniem sprawia, że prototyp staje się ciekawy i użyteczny.
L.E.Xi w skromniejszej formie lada chwila trafi do naszego oprogramowania Moje Biuro FX. Ma umożliwić dostępność treści i ułatwić ich dodatkową prezentację. Osobiście sam korzystam często z Lexi jako lektora do znalezionych w sieci artykułów. Zaznaczam cały tekst który mnie interesuje i wydaję polecenie „czytaj”. Wówczas Lexi całkiem sprawnie przeczyta treść, która została do niej dostarczona.
Na dobre wyniki działania lektora wpływają dodatkowe funkcje nad którymi pracuje FX Systems. Przykładem może być banalna opcja odczytywania adresów stron WWW. No właśnie większość lektorów tragicznie czyta tekst „www”. Oprogramowanie Lexi zostało tak skonstruowane, by w wypowiedziach wpis „www” zamieniać na „wuwuwu” – dzięki czemu przeczytany tekst jest wyraźniejszy i bardziej „naturalny”. Takich opcji w Lexi jest coraz więcej i cały czas są dodawane, bez znacznego powiększenia samej aplikacji.
Zachęcam wszystkich do przetestowania aplikacji L.E.Xi, a zainteresowanych szerszym wykorzystaniem tego rozwiązania zapraszam do kontaktu pod adresem biuro@fxsystems.com.pl
Poniżej zestaw poleceń i działań, które obecnie obsługuje Lexi.
To co należy pamiętać, to zdolność Lexi do obsługi zarówno poleceń wprowadzonych z polskimi znakami językowymi, jak i bez nich. Tak naprawdę program rozpoczynając analizę wprowadzonego polecenia zamienia polskie znaki diakrytyczne na ich „bezogonkowe” odpowiedniki. Poniższe polecenia są podawane z polskimi znakami, ale nie jest to wymagane:
czytaj – program przeczyta tekst znajdujący się w schowku systemowym (np. stronę internetową), lub poinformuje użytkownika o braku tekstu do przeczytania.
powiedz – program powie tekst wpisany po słowie kluczowym „powiedz”.
skanuj schowek/włącz nasłuch schowka/włącz nasłuch – polecenie uruchamia tryb skanowania schowka w celu wykonania poleceń znajdujących się w pamięci, a poprzedzonych słowem kluczowym „Lexi”.
wyłącz nasłuch schowka/wyłącz nasłuch – polecenie wyłącza nasłuch schowka systemowego.
jak zmienić wyszukiwanie/jak zmienić źródło wyszukiwania – polecenia pozwalają uzyskać podpowiedź dotyczącą sposoby przełączania Lexi między internetowymi serwisami udostępniającymi informacje (Wikipiedia, lub PWN).
gdzie szukasz odpowiedzi/skąd bierzesz odpowiedzi – polecenie pozwala dowiedzieć się skąd w danej chwili Lexi pobiera informacje na zadane pytania.
szukaj w – polecenie wskazuje do jakiego serwisu z danymi encyklopedycznymi Lexi ma się podłączać w celu wyszukania odpowiedzi. Obecnie możliwe dwie wartości: [wikipedii/pwn]
jak masz imię/jak się nazywasz – polecenie (wydane może być w różnej formie) nakazuje Lexi przedstawienie się.
która godzina – polecenie nakazuje Lexi podać aktualną godzinę.
dziś dzień – polecenie nakazuje Lexi podać dzisiejszą datę (polecenie wolne składniowo może być podane np. w formie: „Lexi powiedź mi jaki dziś dzień”.
podaj swoja wersje/jaka wersja – polecenie nakazuje Lexi podać wersję jej kompilacji.
czym jesteś/kim jesteś – polecenie nakazuje Lexi bardziej szczegółowe przedstawienie się.
cię napisał/cię stworzył – polecenie nakazuje Lexi podać informacje o właścicielu i twórcy (może być podawana w różnej formie).
co potrafisz/co umiesz – Lexi zaprezentuje opis swoich ogólnych możliwości.
mam na imię – zapamiętuje imię rozmówcy podane po słowach kluczowych.
kurs/podaj kurs/jaki jest kurs – Lexi połączy się z bazą danych NPB i poda aktualny kurs wskazanej waluty.
zamknij się/cicho – polecenie przerywa proces czytania, jeśli ten jest uruchomiony.
cześć/hi/witaj/siema/dzień dobry – polecenia rozpoznawane jako „zaczepki”.
co to jest/co wiesz o/czym jest – Lexi spróbuje wyszukać w dostępnych źródłach internetowych definicję podanego po słowach kluczowych wyrażenia np. „co wiesz o Microsoft”.
pomoc/?/help – Lexi przedstawi krótki opis dostępnych funkcji.
koniec/spadaj – polecenia nadrzędne spowodują zamknięcie Lexi.