W poniższym artykule przedstawiamy możliwości Frameworka uniGUI do tworzenia niesamowitych, interaktywnych tabel w systemach i aplikacjach WWW. Może tytuł jest kontrowersyjny, ale przez lata dostarczania rozwiązań dla różnych firm i branż, doszliśmy do wniosku, że tabelaryczne przedstawianie danych jest bardzo ważne dla potrzeb biznesu.
Tabelaryczne przedstawianie informacji jest jasne, intuicyjne, wygodne i co najważniejsze od lat wykorzystywane, a więc mocno weszło w jako standard codziennej pracy każdego menadżera i analityka. Co więcej, nawet złożone przetwarzanie danych przez Kostki OLAPowe, czy systemy BI ostatecznie najwygodniej prezentują wyniki właśnie w postaci tabel. Na naszej drodze mieliśmy okazję poznać firmy i projekty, które bazowały w całości na plikach Excela – czyli tak naprawdę na tabelach (choć w wielu arkuszach, z filtrami, sortowaniem, czy funkcjami wyliczającymi wartości). Zawsze najprościej było przedstawić informację w tabeli.
Framework uniGUI oprócz wielu dobrze dopracowanych mechanizmów dostarcza cały zestaw komponentów do tworzenia zaawansowanych tabel bazy danych. DBGrid (bo o nich mowa) zostały niesamowicie dopracowane, a ich użycie sprawia, iż aplikacje WWW są przejrzyste i bardzo efektywne w wykorzystaniu. Poniżej opisujemy najważniejsze z możliwości dbGrid w uniGUI i prezentujemy niektóre z rozwiązań wdrażanych codziennie w ramach naszych projektów dla Klientów biznesowych.
By na start właściwie zaprezentować możliwości tego rozwiązania proszę przyjrzeć się zrzutowi poniżej:
dbGrid uniGUI pozwala na pełną interakcję użytkownika z tabelami na poziomie każdego rekordu. Każdy taki wiersz danych może zostać rozszerzony o widget prezentujący tabele podległe, wykresy, czy funkcje pomocnicze. Dzięki temu prosta tabela możne stać się ogromnym źródłem informacji o każdym aspekcie danych. Proszę wyobrazić sobie tylko tabelę Klientów z widokiem na podległe umowy, czy dokumenty wraz z sumarycznym zestawieniem przychodów – tak właśnie może to działać.
Przedstawmy jednak najważniejsze możliwości komponentów dbGrid Frameworka, a są one następujące:
– prosta integracja z dowolnym źródłem danych, podłączonym do dowolnej bazy danych, czy źródeł JSON z REST API,
– tabela danych z domyślnym stronnicowaniem (co jest bardzo istotne przy aplikacjach WWW z dużą ilością danych),
– domyślnie dostępne filtrowanie,
– domyślnie dostępne sortowanie,
– możliwe stosowanie ustawień kolorowania pól, rekordów, czy kolumn,
– możliwe grupowanie kolumn i rekordów w dbGridPivot,
– możliwe stosowanie funkcji wewnątrz kolumn (jak chociażby automatyczne zatwierdzanie danych typu Boolean w postaci checkboxów),
– tworzenie tabel horyzontalnych i wertykalnych,
– możliwość podłączania zaawansowanych struktur i komponentów do edycji danych (wybory dat, listy rozwijane, edytory z maskami itp.),
– możliwość dodawania sum pośrednich i całkowitych,
– możliwości prostego eksportu do różnych formatów (w tym np. Microsoft Excel),
– łatwa możliwość stosowania trybów tylko do odczytu, lub edycji (w dowolnej kombinacji),
– możliwość stosowania mechanizmów hurtowych zmian na wybranych rekordach,
To tylko najważniejsze z możliwości. Oprócz nich komponent posiada imponującą ilość właściwości i funkcji wbudowanych pozwalających sterować dużą ilością operacji. Mamy tu na myśli np. wspieranie mechanizmów powrotu do edytowanego rekordu po jego zatwierdzeniu – bardzo ważne i przydatne.
Od strony wdrażania istotna jest również kwestia szybkości pracy. Dzięki komponentom dbGrid od uniGUI proces przygotowania całej aplikacji, lub dodania modułu do już istniejącego systemu jest szybkie i proste. Nie potrzeba wielu dni żmudnego kodowania i dalszych dni na testy. Dopracowane i gotowe komponenty są gotowe do użycia już po kilku godzinach.
Jednocześnie Framework uniGUI zapewnia poprawne generowanie tych tabel na najważniejszych przeglądarkach takich jak Google Chrome, Firefox, Safari, czy Edge.
Poniżej znajduje się galeria z ciekawszymi zrzutami ekranów z dbGrid w uniGUI.
Prosta prezentacja danych, w przejrzysty i wygodny dla użytkownika sposób potrafi zdziałać cuda. Użytkownicy bardzo chwalą sobie wygodny interfejs, a komponenty dbGrid dają ogromne możliwości by takie GUI stworzyć. Co warto zaznaczyć już domyślne ustawienia sprawiają, że prezentacja danych jest ładna i wygodna. Dodatkowo komponenty dobrze integrują się z innymi elementami interfejsu i są zgodne ze schematami graficznymi. Warto również wspomnieć, że bez większego problemu można stosować zaawansowane zmiany ich wyglądu z wykorzystaniem Java Script i CSS.
Tak więc według nas dbGrid dla aplikacja WWW to podstawowy komponent dla każdego biznesu. Profesjonalni użytkownicy docenią zaawansowane możliwości i ogromną wygodę korzystania z tak przedstawianych danych. Jeśli więc szukasz rozwiązań by swoje dane (chociażby z Excela) przenieść do bazy danych i prezentować je w systemach dostępnych w przeglądarkach internetowych to skontaktuj się z nami – chętnie dostarczymy takie rozwiązanie – szybko i sprawnie, z pewną gwarancją satysfakcji.